Przejdź do stopki

Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Treść

Pierwszy spacer rozpocznie się w sobotę 17 lipca 2021 roku o godz. 16 30
przy starym kościele w Jodłowniku.

Temat przewodni spaceru:  „Niewiarowscy, dominikanie, cystersi, Romerowie, krowy czerwone”

A uczestnicy zobaczą między innymi zabytkowy kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, cmentarz parafialny.

Spacer potrwa około dwóch godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne

Drugi spacer rozpocznie się w niedzielę 18 lipca 2021 roku o godz. 16 00
przy kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej  w Słopnicach Górnych

Temat przewodni spaceru: „Śladami 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK”
Uczestnicy zobaczą między innymi kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Izbę Pamięci 1 PSP AK w Słopnicach Górnych, ścieżkę historyczną 1 PSP AK.

Spacer potrwa około dwóch godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Są to kolejne wydarzenie z serii 12 spacerów historycznych.
Godziny rozpoczęcia oraz miejsca startu poszczególnych spacerów podane będą na stronie:

www.lotlimanowski.pl

oraz na profilu LOT Powiatu Limanowskiego  na portalu Facebook i na lokalnych portalach informacyjnych.

 WIĘCEJ INFORMACJI

Poprzednia pierwsza edycja Spacerów Historycznych organizowanych przez LOT Limanowski w 2019 roku cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców powiatu jak i gości z Małopolski.

W tym roku w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim” w weekendy lipca i sierpnia oraz pierwszy weekend września wszyscy zainteresowani przeszłością naszego regionu oraz jego zabytkami będą mogli wziąć udział w dwunastu wędrówkach w każdej z gmin i miast powiatu limanowskiego. Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas.

W tym roku w kilku spacerach przewijać będą się dwa wątki z przeszłości powiatu limanowskiego. Będą to tematy związane z ruchem oporu na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej oraz tematyka Górskiej Szkoły Rolniczej i rozwoju rolnictwa i spółdzielczości w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas kilku spacerów podążać będziemy śladami partyzantów z organizacji takich jak 1 PSP AK czy Związek Czynu Zbrojnego oraz Organizacja Orła Białego. Drugim ważnym wątkiem będzie rozwój rolnictwa na Ziemi Limanowskiej w I połowie XX wieku i dzieło inżyniera Jana Drożdża i inżyniera Józefa Marka. Będą także inne wątki zarówno z czasów średniowiecza jak i historii najnowszej. Uczestnicy zwiedzą zarówno zabytkowe świątynie jak i cmentarze czy np. Izbę Pamięci w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Limanowej.  

 W tym roku na uczestników spacerów czekają atrakcyjne konkursy i nagrody  w postaci dedykowanych gadżetów promujących spacery. Udział w spacerach jest nieodpłatny.

Godziny rozpoczęcia poszczególnego spaceru oraz miejsce startu podane będą na stronie www.lotlimanowski.pl oraz na profilu LOT Powiatu Limanowskiego  na portalu Facebook i na lokalnych portalach informacyjnych – informuje Agata Zięba - Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego

 Informacje o spacerach

https://lotlimanowski.pl/rozpoczely-sie-spacery-historyczne-w-powiecie-limanowskim/